CHŘIPKA
Co je vlastně chřipka?
Chřipka je respirační onemocnění, které vyvolávají viry. Zvláště v zimních měsících onemocní na chřipku nejvíce lidí.
Chřipkové viry jsou vysoce nakažlivé a kapénkami se, přímou i nepřímou cestou, přenáší z člověka na člověka.
Většinou se chřipka vyléčí bez komplikací. V některých případech má ale komplikovaný průběh nebo může být dokonce i smrtelná.
Existují chřipkové viry typu A, B a C.
Viry typu A se rozdělují do několika podtypů jako H1N1 nebo H3N2. Mohou napadnout lidi i zvířata. Viry skupiny B vyvolávají onemocnění jen u lidí.
Chřipkové viry A a B jsou světově rozšířené a vyskytují se převážně v zimních měsících. Na severní polokouli onemocní lidé v měsících od ledna do května, na jižní polokouli nejčastěji od května do října.
Pokud se případy onemocnění chřipky nahromadí časově i místně, jedná se o epidemii. Pokud onemocnění překročí hranice země nebo kontinentů, mluví se již o pandemii.
Je možné onemocnět vícekrát?
Úseky ve virovém genomu se mohou měnit, i když se původnímu viru tak trochu podobají. Tím pádem mohou lidé chřipkou onemocnět vícekrát.
Epidemie a pandemie postupují rychleji, když ze změněného genového úseku vznikne nový podtyp.
Chřipkový virus typu B se nemění tak silně jako typ A, z toho důvodu onemocní lidé chřipkou tohoto typu jen jednou v životě.
Častější je tato chřipka u dětí. Průběh je většinou mírný.
Jak rozeznat chřipku od chřipkového infektu?
Chřipka | Chřipkový infekt |
Náhlá teplota kolem 38,5 °C | Pomalu stoupající teplota nebo žádná horečka |
Horečka trvá většinou déle než 3 dny | Horečka jen krátce |
Těžký pocit nemoci | Lehký až těžký pocit nemoci |
Bolesti svalů a hlavy | Bolesti svalů a hlavy |
Kašel (častěji dráždivý), rýma, bolest v krku | Kašel, rýma, bolesti hlavy |
Častá nevolnost, zvracení, průjem | Žádné žaludeční ani střevní problémy |
Nepřetržitá slabost | Rychlá výkonnost |
Jak dlouho trvá chřipka?
Běžné trvání chřipky je 5-7 dnů. U dětí, starších lidí nebo těžce oslabených pacientů je častější delší průběh a je potřeba počítat s komplikacemi. Tyto komplikace mohou vést k těžkému nebo až smrtelnému průběhu chřipky. Nejčastěji mezi ně patří:
– záněty dutin a středního ucha
– zánět srdeční svaloviny
– zápal plic
– záněty mozkových blan
– záněty nervového systému.
Co dělat při chřipce?
Chřipka se v prvních dvou dnech začátku příznaků dá jen velmi těžce léčit léky. Proti chřipkovému viru existují speciální léky.
Průběh chřipky lze zmírnit i jinými vhodnými léky a alternativními prostředky.
Domácí prostředky proti chřipce
Domácí prostředky jsou většinou doplňkovou terapií k léčbě léky. Mohou zmírnit symptomy onemocnění a zkrátit průběh nemoci.
Zábaly lýtek
Zábaly lýtek jsou starým osvědčeným prostředkem proti horečce. Ručník ponořený do vlažné vody se vyždímá a obtočí kolem lýtek. Vlhký ručník se obalí suchým ručníkem.
Inhalace
Při silném kašli nebo rýmě je inhalace vhodným léčebným prostředkem. Nejjednodušší způsob je svaření vody se solí, do níž se při varu přidají byliny jako heřmánek, šalvěj nebo máta. Potom je třeba přehodit si přes hlavu ručník a vdechovat horkou páru asi 10 minut. Průběh lze provádět i víckrát za den.
Koupele
Také u vodních koupelí s přídavkem aromatických olejů z anýzu, eukalyptu, máty nebo jehličí se, díky aromatickým látkám, uvolní dýchací cesty. Koupele uvolňují tělo a zmírňují kašel. Při horečce se ovšem koupele nedoporučují, protože je tím zatížený oběhový systém.
Čaje
U chřipky je důležitý dostatek tekutin, protože je tělový oběh oslabený horečkou a dýchací cesty mohou lépe odvádět nahromaděný hlen. Tady se hodí zejména čaj z černého bezu, lipových květů. Zázvorový čaj, heřmánkový čaj, šalvějový a ženšenový čaj. Bezový a lipový čaj zvýší produkci hlenu v bronších. Zázvor zabraňuje zánětu a tiší bolest. Heřmánek působí proti zánětů a stimuluje imunitní systém. Ženšen se používá proti vyčerpání organismu.
Slepičí vývar
Silný slepičí vývar je výbornou doplňkovou léčbou při infekčních onemocněních. Přináší tělu nejen tekutiny a důležité soli (elektrolyty). Kromě toho se slepičímu vývaru přisuzuje i antibakteriální působení.