Byliny při nachlazení

Bolí vás v krku? Trápí vás rýma, zahlenění a cítíte se unavení? V tomto případě se nemusí jednat přímo o chřipku, ale o příznaky pořádného nachlazení. Říká se, že na každou nemoc vyrostla nějaká bylina. Byliny jako léčivý prostředek používaly už starodávné kultury a znalosti přírodní medicíny se velmi cenily. Při méně závažných onemocněních mohou být bylinky ideální pomocí. Těžší chřipkové stavy ovšem není radno podceňovat, často mohou být příčinou mnohem závažnějšího onemocnění.

Bez černý

Bez patří mezi základní bylinky lidového léčitelství. Odvar z květů rozpouští hleny a podporuje pocení, snižuje teplotu a mírní kašel. Používá se samostatně nebo jako součást bylinných směsí.

Jitrocel kopinatý

Jitrocel je hojně rozšířenou bylinou. Působí protizánětlivě a díky vysokému obsahu slizů se používá při odhlenění dýchacích cest. Slizy zároveň tlumí suchý a dráždivý kašel. Lze ho tedy použít na oba typy kašle. Jitrocel je vhodný pro děti i dospělé, těhotné a kojící, ať už ve formě čaje nebo oblíbeného sirupu.

Břečťan popínavý

Břečťan je keř se stálezelenými listyPodporuje ředění a vykašlávání hlenů při katarech horních cest dýchacích nebo zanícených sliznicích. Ve větších dávkách je toxický, proto se nedoporučuje jeho používání v lidovém lékařství. K dostání je ve formě sirupu.

Lípa velkolistá

Lipové listy obsahují éterické oleje a slizové složky, které napomáhají při léčbě chřipky a nachlazení. Slizovité látky nejenže tlumí suchý dávivý kašel, ale zmírňují i bolesti v krku.

Majoránka

Majoránka je jako léčivá bylina často opomíjená. A přece se jako léčivka používala už ve starém Egyptě. Mezi hlavní léčivé vlastnosti majoránky patří její tišící vliv na nervovou soustavu. Doporučuje se i při rýmě, astmatu a prochladnutí. Majoránkový odvar příjemně voní i chutná, ideální je slazený medem.

 Mateřídouška

Kdo by neznal mateřídoušku, bylinku, která pronikavě voní a v přírodě se vyskytuje velmi často? Mateřídouška posiluje organismus, pomáhá při zánětech průdušek, astmatu a vhodná je i na černý kašel. Užívat ji mohou dospělí i děti, těhotné a kojící matky.

Tymián

Tymián, příbuzný mateřídoušky, nepatří jen mezi kuchyňská koření. Působí totiž dezinfekčně; jako lék je účelný proti bronchitidám i na černý kašel. Uvolňuje vedlejší nosní dutiny. Vhodný je, stejně jako materřídouška, pro děti i dospělé.

Sléz maurský

Sléz maurský je bylina s typickými tmavě růžovými až fialovými květy. Už podle názvu obsahuje velké množství slizů, které stimulují tvorbu hlenů a chrání sliznici. Sléz je tedy ideální při onemocněních horních cest dýchacích nebo při katarech průdušek. Mohou ho používat jak děti, tak dospělí.

Rakytník řešetlákový

Je keř se sytě oranžovými plody, které jsou bohaté na karotenoidy, vitaminy skupiny B a vitamin C.  Rakytník je k dostání zejména ve formě sirupu.

Růže šípková

Šípky, plody růže šípkové, jsou velmi oblíbenou bylinkou pro svůj velký podíl vitaminu C. Jsou také bohaté na vitamin A a B. Při chřipce a nachlazení slouží doslova jako vitaminová bomba.

Šalvěj lékařská

Pití šalvěje přispívá k posílení celého těla, je vhodná i proti nadměrnému pocení. Čistí krev a odvádí hleny z dutin. Díky velkému množství silic působí protizánětlivě. Odvar z ní se používá ke kloktání jako dezinfekce, při angínách nebo zánětech dutiny ústní. V těhotenství by se jí ovšem ženy měly vyhnout. Stejně tak u dětí je doporučená zvýšená opatrnost při používání.

Zázvor pravý

Není známo odkud zázvor přesně pochází. Údajně se z Číny rozšířil do celého zbytku světa. V evropské kuchyni zdomácněl zázvor už ve středověku. Zázvor má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Je vhodný i pro těhotné, avšak v malém množství. Pozor na nadměrné užívání zázvoru –  také jím se dá totiž předávkovat.

Kurkuma

Kurkuma je koření z kurkumovníku dlouhého a obsahuje barvivo kurkumin, který se používá i jako přírodní barvivo,  a éterické oleje. Posiluje imunitu a působí protizánětlivě.

Galgán

Kořen galgánu platil ve středověku za osvědčený léčebný prostředek. Chutí i aromatem se podobá zázvoru. Obsahuje silice, flavonoidy a hořčiny, díky kterým uvolňuje křeče, působí antibakteriálně a protizánětlivě.