Strašák jménem akné

Každého z nás asi někdy potrápil „nějaký ten pupínek“ Zpravidla nejde o problém život ohrožující, ale dokáže člověku znepříjemnit život. V Lékárně Korunka víme jak pomoci, říká odborník na slovo vzatý, akreditovaný poradce Ondřej Václavovič.

Proč vzniká?

Hlavní příčina vzniku akné je nadbytečný kožní maz a zároveň nadměrné rohovatění kožních buněk. Mazovou žlázkou tedy nemůže kožní maz odtéci a následkem je zánětlivá reakce – akné.

Akné se může objevit i při hormonálních změnách (v období dospívání, při menstruaci ale také v těhotenství).

Vyskytují se i případy, kdy je akné dědičné a jeho výskyt může být na celém těle.

Formy akné

 • Mírná forma (Acne comedonica)- menší červené flíčky nebo menší množství bílých nezanícených pupínků s černou tečkou. Jde především o ucpané póry, v tomto stadiu akné je léčba nejúčinnější.
 • Střední forma (Acne papulopustulosa)- na kůži se vyskytuje větší množství pupínků s bílými nebo černými tečkami a dochází k jejich zanícení. Pupínky jsou červené, tvrdé a na pohmat bolestivé.
 • Těžká forma (Acne conglobata)- bolestivé pupeny, mnohdy až hrboly (abscesy), které často tvoří propojené souvislé plochy přetrvávající dlouhodobě na pokožce. Jedná se o hluboké záněty, vznikají uzly, cysty, jizvení. U velmi těžkých a naštěstí méně častých forem mohou být i horečky, bolesti kloubů a svalů. V tomto stadiu akné je již zásah specializovaného lékaře (dermatologa) přímo nezbytný.

Prevence výskytu akné

Základem je správná očista. Pleť, které je umožněno „dýchat“ se vždy lépe vypořádá s těmito problémy. U projevů akné je nejvhodnější kombinace mycích gelů či tuhých kostek speciálního „mýdla“, na mechanické očištění pokožky a na dočištění pleti micelární vody Vichy Normaderm, Bioderma Sensibio či adstrigentní tonika Vichy Normaderm.

Vyhněte se přípravkům s alkoholem! Alkohol sice velmi dobře odmastí a desinfikuje, zároveň také dehydratuje. Pokožka na něj reaguje tím, že zvýší produkci kožní mazu.

Dále je vhodné použít peelingový krém či masku preventivně 1x týdně, pro dokonalejší očištění pleti.

Propíchnou ano nebo ne…?

Dilema u akné je přímo Hamletovské: “ být či nechat být….?“ Názory odborníků se mohou velmi lišit. Základem je však vědět, že jakékoliv nečistoty, které se do zánětu dostanou, mohou způsobit ještě větší komplikace.

Proto chcete-li „pupínek vymáčknout“ je potřeba dostatečná hygiena, zejména rukou.

Přípravky na léčbu akné

Dnešní přípravky, věnující se péči o pleť rozdělujeme na lokální a komplexní.

 • Lokální nebo-li místní krémy jdou použít na občasné „pupínky“ vyskytující se např. kolem nosu na tváři atd. Obličejové krémy dokáží bojovat proti více problémům najednou. Jejich obliba prudce stoupá a tomu se přizpůsobují i výrobci.

Z našeho sortimentu bych mohl doporučit:

 1. Vichy Normaderm Hyal Spot
 2. Bioderma Sebium A.I.
 3. La Roche-Posay Effaclar A.I.

 

 • Kombinované přípravky určené pro obličej a tělo. Kombinací je na trhu nepřeberné množství.

Z našeho sortimentu bych mohl doporučit:

 1. Vichy Normaderm Anti-Age                       … Pečující krém na akné s krémem proti stárnutí
 2. La Roche-Posay Anthelios gel-krém        …. opalovací přípravky pro aknózní pleť
 3. Vichy Normaderm Detox                             … noční detoxikační krém
 4. Bioderma Sebium Mat či Hydra                 …. zmatňující či hydratační krém.

Pro radu lze zajít i do lékárny

Základem péče o akné je návštěva odborného kožního lékaře – dermatologa. Ten Vás vyšetří a navrhne schéma léčby.

Pokud se za námi zastavíte v lékárně Korunka, bezplatně Vám akreditovaný dermoporadce provede diagnostiku pleti a navrhne Vám možnosti podpůrné léčby pomocí léčebné dermokosmetiky.