Historie dotazů z poradny

Prázdninový akční leták

Cestovní lékárnička – co přibalit na dovolenou?
Ať už na kratší cesty nebo dlouhodobé expedice, dostatečně vybavená cestovní lékárnička by se měla stát nedílnou součástí vaší výbavy. Snadno se totiž může stát, že vám bolest hlavy nebo nepříjemný průjem zkazí poklidný průběh dovolené.
Proč je cestovní lékárnička důležitá?
Podle statistik se mezi nejčastější onemocnění na dovolené řadí problémy s dýchacími cestami, trávicím traktem a střevní potíže. Následně vzniká otázka a to, jak problém co nejrychleji a nejefektivněji vyřešit. Během cest po Evropě se největší překážkou může stát finanční otázka, neboť léky jsou zde dva až třikrát dražší než v domovských zemích. Ne vždy jsou také známé léky v dané zemi dostupné nebo registrované.
Cestujete-li ovšem do míst, kde je lékařská péče nedostatečná nebo špatně dostupná, stává se cestovní lékárnička nezbytně nutnou součástí cestovatelského vybavení.
Nezapomeňte na očkování!
Očkování rozhodně plánujte ještě před nástupem na dovolenou, zvláště pokud cestujete do zemí mimo Evropu. Naočkovat byste se měli proti chorobám jako je cholera, žlutá zimnice nebo žloutenka typu A a B. Nejen znečištěné jídlo nebo nápoje mohou infikovat organismus. I poštípáním hmyzem nebo nechráněným pohlavním stykem dochází mnohdy k trvalým následkům.
Co v cestovní lékárničce nesmí chybět?
Obsah cestovní lékárničky se může lišit podle destinace, počtu dní, které na dovolené strávíte, počtu členů rodiny včetně dětí nebo podle dostupné lékařské péče v dané oblasti. Vybavení cestovní lékárničky by se tedy nemělo přehánět, ale ani podceňovat. Jako první rozhodně přibalte léky, které běžně užíváte! Mezi dalšími v lékárničce nesmí chybět ani obvazový materiál, náplasti, repelent proti hmyzu a krém proti slunci s dostatečně vysokým faktorem.
Přibalit si s sebou můžete i elektrolyty v práškové formě, jejichž doplnění je důležité při při průjmech, které nedoprovází bolesti nebo krev.
S vybavením lékárničky se můžete poradit i se svým lékárníkem.
Co ještě nesmí chybět?
- základem jsou léky, které běžně užíváte
- náplasti, obvazový materiál
- dezinfekce na rány
- přípravky zklidňující poštípání, léky na alergii
- repelent
- přípravky na opalování s vysokým faktorem a na péči o pokožku po slunění
- léky proti cestovním nevolnostem
- léky na trávicí potíže (na průjem, zácpu, pálení žáhy)
- léky na bolest nebo horečku
- přípravky proti bolesti v krku
- oční a ušní kapky
- přípravky při vaginálních potížích
- v případě cesty do exotických zemí nezapomenout na vhodná očkování, dezinfekční přípravky na ruce, ev. tablety na čištění a dezinfekci vody

Nespavost: co dělat pro lepší spánek?
Probděné noci, nekonečné převalování a nesnesitelná únava. Ale také nechutenství či nabírání váhy. I tak vypadají následky nespavosti. Netrapte se a pokuste se své problémy se spánkem vyřešit co nejdříve. Možná vám pomůže právě jedna z našich rad.
Každý z nás občas zažil bezesnou noc. Je ale důležité si uvědomit, kdy jde o jednorázovou záležitost či o opakovaný, a tím i vážnější, problém. Přemýšlejte – jak dlouho vás problémy s nespavostí trápí? Ovlivňují tyto potíže váš život a ubírají vám energii? Pokud jste odpověděli na obě otázky ano, nevyplatí se tyto obtíže podceňovat. Nespavost neboli insomnia může být krátkodobá, občasná, ale také chronická (trvá déle než 6 měsíců). V takovém případě je nejlepší vyhledat lékaře.Spánkem trávíme přibližně třetinu života. Proto se vám boj za něj určitě vyplatí!
Jak se poprat s nespavostí
Ideální je zvládnout problémy se spánkem bez léků. Zamyslete se nad svým denním režimem – vstáváte a usínáte v pravidelnou dobu? Dospělý člověk by měl spánku věnovat cca 8 hodin denně. Velmi důležitá je také tělesná aktivita. Na sportování dnes často zapomínáme, přitom je důležité nejen pro tělo, ale i pro mysl. Dodržování spánkové hygieny totiž pomáhá synchronizovat biologické děje v našem organismu.
Pokud to půjde, zkuste se vyhnout práškům na spaní. Chemický spánek nemusí být plnohodnotný, protože můžou chybět stadia spánku přirozeného. Po lécích se nemusíte cítit odpočatí a únava vás může dohnat a udeřit s ještě větší silou. Jako první krok můžete zkusit raději vyzkoušet doplňky stravy nebo vhodné bylinky. Přirozená cesta může být tou nejlepší.
Hledejte příčinu
Každý jsme individuální, děláme si starosti s jinými problémy, máme jinou psychiku a reagujeme jinak na různé zátěžové situace. Někomu může vadit příliš tvrdá či naopak měkká matrace, někoho trápí starosti, stres nebo hluk v okolí. Příčinou nespavosti bývá také přílišné pití kávy obsahující kofein, po kterém se špatně usíná. Pití kávy či černého čaje byste proto měli v odpoledních hodinách omezit.
Časté příčiny nespavosti
- stres
- špatná psychická kondice
- somatické bolesti
- užívání alkoholu a drog, přemíra kávy a černého čaje
- špatné spací návyky (nepravidelné ulehání a vstávání)
- nevhodné uspořádání ložnice (nevhodná matrace, postel, polštář)
Když už bylinky nepomáhají
V poslední době se oblíbenou cestou, jak se dozvědět příčiny nespavosti, stává spánková laboratoř. Častou příčinou nespavosti totiž bývá i hlasité a nepravidelné chrápání. To způsobuje takzvané apnoické pauzy, kdy přestaneme na více než 10 sekund dýchat. Ve spánkové laboratoři vyšetří právě frekvenci těchto pauz a stanoví diagnózu, aby byl váš spánek zase klidnější.
Co by vám poradily babičky
- Meduňka – Meduňka má uklidňující účinky a čaj z ní vám navodí klidnější spánek. Stačí zalít sušenou nebo čerstvou meduňku vařící vodou a vypít nejpozději dvě hodiny před spánkem.
- Mléko s medem – Jde o starou klasiku, která mnoha lidem pomáhá. Před spaním si dejte sklenici teplého mléka se lžicí medu. Pokud mléko dobře nesnášíte, zkuste vodu s medem.
- Odvar z kozlíku – Čaj pro lepší spánek z drceného kozlíku lékařského je dalším tipem našich babiček. Deset až dvanáct hodin louhujte drcený kořen kozlíku a poté tekutinu vypijte.
- Koupel – Horká koupel s vaší oblíbenou vůní vás ke spánku ukolébá snadno. Zkuste levandulový olejíček nebo vonnou sůl. Po koupeli si jděte lehnout.
Ložnice jen pro spánek
Znáte feng-shui? Jde o starobylou nauku o životní harmonii, která nám doporučuje ideální uspořádání života včetně místností v domácnosti. Pokud bychom následovali učení starých čínských mistrů, byla by naše ložnice místem pouze pro spánek. Odstranit byste měli veškeré rušivé elementy včetně televize, počítače a mobilního telefonu. Místnost, ve které usínáte, pravidelně větrejte a uklízejte.
Co je spánková paralýza?
Na konec pro vás máme jednu zajímavost. Věděli jste, že mezi poruchy spánku patří i spánková paralýza? Jde o stav mezi spánkem a bděním, kdy si mozek uvědomuje realitu jen částečně, ale nedokáže ji odlišit od snu. Může se vám zdát, že bdíte, mozek to však neví. Lidé postižení touto paralýzou se v takovém stavu nemohou hýbat, mluvit a ani jinak reagovat. Časté jsou také nepříjemné halucinace a pocity ohrožení. Spánkovou paralýzou proto odborníci obvykle vysvětlují fenomén únosu mimozemskými bytostmi.
Věříme, že dodržováním dobré spánkové hygieny bude váš spánek hluboký a plnohodnotný. Přejeme krásné sny!

RESPIRAČNÍ ETIKETA V LÉKÁRNĚ KORUNKA
Připravili jsme si pro Vás pár rad, které ochrání Vás, ale i nás.
- Máte-li rýmu, kašel nebo horečku, požádejte někoho z Vašeho okolí o vyzvednutí léků za Vás.
- Dodržujte v lékárně odstupy mezi sebou min. 1,5 metru.
- V případě kýchnutí použijte kapesník nebo alespoň rukáv. Dezinfikujte si potom vždy ruce.
- Pro ochranu sebe i Vašeho lékárníka preferujte bezkontaktní předání e-Receptu. V případě SMS eReceptu od Vás lékárník nebude přebírat Váš telefon.
- Platbu provádějte, pokud možno, bezkontaktně.
- V lékárně se zdržujte co nejkratší dobu.
- Pokud přijdete preventivně v roušce nebudeme se na Vás dívat jako na mimozemšťana. 🙂
Chráníte sebe i nás 🙂
Děkujeme
Vaše Lékárna Korunka


Strašák jménem akné
Každého z nás asi někdy potrápil „nějaký ten pupínek“ Zpravidla nejde o problém život ohrožující, ale dokáže člověku znepříjemnit život. V Lékárně Korunka víme jak pomoci, říká odborník na slovo vzatý, akreditovaný poradce Ondřej Václavovič.

Byliny při nachlazení
Bolí vás v krku? Trápí vás rýma, zahlenění a cítíte se unavení? V tomto případě se nemusí jednat přímo o chřipku, ale o příznaky pořádného nachlazení. Říká se, že na každou nemoc vyrostla nějaká bylina. Byliny jako léčivý prostředek používaly už starodávné kultury a znalosti přírodní medicíny se velmi cenily. Při méně závažných onemocněních mohou být bylinky ideální pomocí. Těžší chřipkové stavy ovšem není radno podceňovat, často mohou být příčinou mnohem závažnějšího onemocnění.

CHŘIPKA
Co je vlastně chřipka?
Chřipka je respirační onemocnění, které vyvolávají viry. Zvláště v zimních měsících onemocní na chřipku nejvíce lidí.

IMUNITA NA PODZIM
Prázdniny jsou pryč, léto skoro také a přicházející podzim nás nenápadně upozorňuje na to, že je čas zaměřit se na své zdraví a před zimou vhodně nastartovat imunitu. Zvláště děti, které začaly opět chodit do školy nebo do školky a vyskytují se tak najednou ve velkém kolektivu, jsou v tomto období nejcitlivější a zároveň nejméně odolné vůči různým infekcím.

Homeopatie při očkování dětí
Na téma očkování dětí bylo napsáno mnoho odborných publikací a vznikly dva nesmiřitelné tábory odpůrců a zastánců. Homeopatie nabízí možnosti pro zmírnění až zabránění nežádoucím účinkům.

Co je to vlastně homeopatie?
V naší lékárně máme i specialisty na oblast HOMEOPATIE. Vytvořili jsme pro Vás mini seriál na toto téma. Přinášíme Díl číslo 1: